Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 17.11.2015 року у справі №918/304/15 Постанова ВГСУ від 17.11.2015 року у справі №918/3...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 17.11.2015 року у справі №918/304/15

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2015 року Справа № 918/304/15

Вищий господарський суд України в складі колегії суддів:

головуючого - суддів:Грейц К.В., Поляк О.І. (доповідач), Сибіги О.М.,розглянувши у відкритому судовому засіданніматеріали касаційної скарги Дочірнього підприємства "Укр-Петроль Плюс" ПП "Укр-Петроль"на постановуРівненського апеляційного господарського суду від 11.08.2015у справі № 918/304/15 Господарського суду Рівненської областіза позовомРівненської міської радидоДочірнього підприємства "Укр-Петроль Плюс" ПП "Укр-Петроль"провнесення змін до договору оренди землі,

за участю представників:

від позивача: не з'явились;

від позивача: не з'явились;

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 26.05.2015 (суддя - Павленко Є.В.), залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 11.08.2015 (головуючий суддя - Грязнов В.В., судді: Крейбух О.Г., Мельник О.В.), у справі № 918/304/15 позов задоволено частково. Внесено зміни до пункту 2.2 та пункту 3 договору оренди земельної ділянки від 16.04.2002 № 36, укладеного між Рівненською міською радою і Дочірнім підприємством "Укр-Петроль Плюс", посвідченого приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Онофрейчук С.Й. та зареєстрованого у реєстрі за № 1597, а також зареєстрованого в Рівненському міському управлінні земельних ресурсів, про що у книзі записів державної реєстрації договорів зроблено запис від 16.04.2002 № 36, вказані пункти договору викладено у наступній редакції: "…пункт 2.2. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 123 632,93 грн. (сто двадцять три тисячі шістсот тридцять дві грн. 93 коп.), - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-17/12-1, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 1 січня 2011 року, 1 січня 2012 року, 1 січня 2013 року. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 130 181,86 грн. (сто тридцять тисяч сто вісімдесят одна грн. 86 коп.), - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-17/15-1, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 1 січня 2014 року. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 162 597,14 грн. (сто шістдесят дві тисячі п'ятсот дев'яносто сім грн. 14 коп.), - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-17/13-1, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 1 січня 2015 року". "…пункт 3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 1 січня 2011 року становить 2 060 548,85 грн. (два мільйони шістдесят тисяч п'ятсот сорок вісім грн. 85 коп.) - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-17/12-1, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 1 січня 2011 року, 1 січня 2012 року, 1 січня 2013 року. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 1 січня 2014 року становить 2 169 697,62 грн. (два мільйони сто шістдесят дев'ять тисяч шістсот дев'яносто сім грн. 62 коп.) - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-17/15-1, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 1 січня 2014 року. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 1 січня 2015 року становить 2 709 952,33 грн. (два мільйони сімсот дев'ять тисяч дев'ятсот п'ятдесят дві грн. 33 коп.) - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-17/13-1, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 1 січня 2015 року". У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеними рішенням та постановою, Дочірнє підприємство "Укр-Петроль Плюс" ПП "Укр-Петроль" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, у якій просить переглянути і скасувати рішення Господарського суду Рівненської області від 26.05.2015 у справі № 918/304/15 та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 11.08.2015 у цій справі в частині внесення змін до пункту 2.2 та 3 договору оренди земельної ділянки від 16.04.2002 № 36, укладеного між Рівненською міською радою і Дочірнім підприємством "Укр-Петроль Плюс", посвідченого приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Онофрейчук С.Й. та зареєстрованого у реєстрі за № 1597, а також зареєстрованого в Рівненському міському управлінні земельних ресурсів, про що у книзі записів державної реєстрації договорів зроблено запис від 16.04.2002 № 36.

Касаційна скарга мотивована порушенням та неправильним застосуванням судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст. 632, 651, 653 Цивільного кодексу України, ст. 21 Закону України "Про оцінку земель", ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", п.п. 1.2, 3.5.7 Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 03.12.2004 N 391, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.12.2004 N 1618/10217, ч. 12 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", ст. 4 Господарського процесуального кодексу України.

02.11.2015 через канцелярію Вищого господарського суду України від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому Рівненська міська рада зазначила, що рішення Господарського суду Рівненської області від 26.05.2015 та постанова Рівненського апеляційного господарського суду від 11.08.2015 у справі № 918/304/15 підлягає залишенню без змін, а касаційна скарга Дочірнього підприємства "Укр-Петроль Плюс" ПП "Укр-Петроль" без задоволення.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 03.11.2015 у справі № 918/304/15 розгляд касаційної скарги Дочірнього підприємства "Укр-Петроль Плюс" ПП "Укр-Петроль" на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 11.08.2015 у цій справі відкладено на 17.11.2015 у зв'язку з тим, що представник позивача не з'явився у призначене судове засідання 03.11.2015.

Розпорядженням секретаря другої судової палати від 13.11.2013 № 03-05/2016 у зв'язку з перебуванням у відрядженні судді Бакуліної С.В., для розгляду касаційної скарги у справі № 918/304/15 Господарського суду Рівненської області

сформовано колегію суддів у наступному складі: головуючий - Грейц К.В., судді - Поляк О.І. (доповідач), Сибіга О.М.

Позивач та відповідач своїм процесуальним правом на участь у судовому засіданні не скористалися.

Розглянувши матеріали касаційної скарги та додаткові пояснення до касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено господарськими судами попередніх інстанцій, рішенням Рівненської міської ради від 21.03.2002 № 684 "Про оформлення прав на користування земельними ділянками" вирішено оформити ДП "Укр-Петроль Плюс" право на оренду строком на 49 років земельної ділянки площею 2700 м кв. на вул. Млинівській, 30-Б для завершення будівництва та обслуговування автозаправної станції за рахунок частини земель, відведених ТОВ "Анвіолія" для будівництва торгово-оздоровчого комплексу з об'єктами дорожнього сервісу відповідно до рішення Рівненської міської ради від 04.07.2000 № 310 "Про вилучення та надання земельних ділянок", у зв'язку з переходом права власності на незавершене будівництвом автозаправної станції згідно з договором купівлі-продажу від 16.10.2000 (п. 1 рішення).

16.04.2002 між Рівненською міською радою (орендодавець) та ДП "Укр-Петроль Плюс" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки № 36, відповідно до п. 1 якого орендодавець на підставі рішення Рівненської міської ради (друге скликання) від 21.03.2002 № 684 передає, а орендар приймає в оренду строком на 49 років земельну ділянку за рахунок частини земель міста площею 2 700 кв. м, місце розташування якої: м. Рівне, вул. Млинівська, 30-Б, для завершення будівництва та обслуговування автозаправної станції у зв'язку з переходом права власності на незавершене будівництво автозаправної станції згідно з договором купівлі-продажу від 16.10.2000, які перенесені в натурі (на місцевості) і зазначені на плані, що є невід'ємною частиною цього договору (додаток № 1).

Згідно з п.п. 2.1 - 2.4 договору, за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендодавцеві орендну плату у грошовій формі, незалежно від результатів своєї діяльності. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 1% від її грошової оцінки. Розмір орендної плати може змінюватися за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору) за винятком випадку, передбаченого пунктом 5 цього договору. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства. Зміна грошової оцінки земельної ділянки та її індексація провадиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

Пунктом 2.6 договору сторони узгодили, що після завершення будівництва грошова оцінка даної земельної ділянки підлягає перерахуванню, і вносяться зміни до п. 2.2 даного договору про зміну розміру орендної плати за користування земельною ділянкою.

Пунктом 3 договору сторони обумовили, що згідно з довідкою Рівненського міського управління земельних ресурсів від 12.04.2002 на час укладення цього договору грошова оцінка земельної ділянки становила 123 408 грн. Грошова оцінка земельної ділянки, визначена даною довідкою, дійсна тільки на нормативний період будівництва.

Відповідно до п. 5 договору орендодавець має право в односторонньому порядку (шляхом надсилання орендареві повідомлення через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стане меншою від розміру земельного податку.

Вказаний договір було підписано та скріплено печатками сторін, посвідчено приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Онофрейчук С.Й., про що внесено реєстровий запис № 1597 та зареєстровано в Рівненському міському управлінні земельних ресурсів, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів зроблено запис від 16.04.2002 № 36.

23.04.2008 між Рівненською міською радою (орендодавець) та ДП "Укр-Петроль Плюс" укладено додатковий договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Онофрейчук С.Й. 16.04.2002 № 1597 та зареєстрованого в Рівненському міському управлінні земельних ресурсів 16.04.2002 № 36. Вищевказаним додатковим договором змінено п.п. 2.2 та 3 договору від 16.04.2002 № 36 та викладено їх в наступній редакції: п. 2.2 розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 27 024,30 грн. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-20/260-1 виконаний Управлянням земельних ресурсів у місті Рівному Рівненської області 14.02.2008. Розрахунок дійсний на період будівництва; п. 3 нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 337 803,75 грн. - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 03-20/260, наданий Управлінням земельних ресурсів у місті Рівному Рівненської області 14.02.2008. Розрахунок дійсний на період будівництва.

Пунктом 3 додаткового договору сторони погодили, що орендар зобов'язується сплачувати орендну плату у новому розмірі починаючи з 01.01.2008. Інші умови договору від 16.04.2002 № 36 залишаються незмінними і сторони підтверджують за ними свої зобов'язання.

Додатковий договір було підписано та скріплено печатками сторін, посвідчено приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Онофрейчук С.Й., про що внесено реєстровий запис № 1749 та зареєстровано в Управлінні земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, про що у Книзі реєстрації додаткових договорів вчинено запис від 05.05.2008 № 439.

Господарськими судами встановлено, що на спірній земельній ділянці ДП "Укр-Петроль Плюс" здійснило будівництво об'єкту (окремого пускового комплексу) - автозаправної станції, що підтверджується свідоцтвом про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил № 1700000030, актом готовності даного об'єкта до експлуатації від 28.05.2009 № 30, витягом № 23275640 про реєстрацію права власності та свідоцтвом про право власності ДП "Укр-Петроль Плюс" на автозаправну станцію.

18.08.2011 рішенням Рівненської міської ради № 1104 внесено зміни до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради. Відповідно до п.п. 2.1.1 п. 2.1 зазначеного порядку розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для земель несільськогосподарського призначення не може бути меншою трикратного розміру земельного податку. Згідно з п.п. 2.2.8 п. 2.2 розмір орендної плати встановлений на рівні мінімальної величини відповідно до п. 2.1.1 цього положення збільшується: на 3% від нормативної грошової оцінки, якщо на земельній ділянці здійснюється торгівля нафтопродуктами.

04.07.2013 Рівненською міською радою прийнято рішення № 3122 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного", яким, зокрема, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки міста Рівного (п. 1 рішення). Введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 01.01.2014 (п. 2 рішення). Встановлено, що нормативна грошова оцінка земель міста Рівного підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства (п. 3 рішення). Вирішено вважати таким, що втратило чинність рішення Рівненської міської ради від 28.12.2006 № 450 "Про затвердження технічної документації щодо визначення нормативної грошової оцінки земель міста Рівного" з дня введення в дію даного рішення (п. 8 рішення).

Рішеннями контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за землю, оформленими протоколами засідань від 18.10.2013 № 12 та від 05.12.2013 № 14, визначено розміри орендної плати за земельні ділянки юридичним особам та фізичним особам - підприємцям.

Як встановлено господарськими судами, розрахунки до вищевказаних рішень були виконані з помилками, які полягали у віднесенні спірної земельної ділянки до 28-ї та 21-ї економіко-планувальної зони замість 8-ої. З метою усунення вказаних помилок Рівненська міська рада надіслала ДП "Укр-Петроль Плюс" листи від 19.11.2013 № 02-706 та від 21.01.2015 № 18-1716-0.3-42/2-15 із повідомленням про недійсність розрахунків та витягів про нормативну грошову оцінку. Крім того, вказаним листом від 21.01.2015 ДП "Укр-Петроль Плюс" було направлено вірні розрахунки та витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

10.02.2015 Рівненською міською радою було направлено ДП "Укр-Петроль Плюс" пропозицію від 05.02.2015 № 08-182 щодо укладення додаткового договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 16.04.2002 № 36 в частині перегляду розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати з підстав завершення ДП "Укр-Петроль Плюс" будівництва автозаправної станції.

У зв'язку із залишенням ДП "Укр-Петроль Плюс" вищевказаної пропозиції без відповіді, а також враховуючи, що після введення у 2009 році автозаправної станції в експлуатацію ДП "Укр-Петроль Плюс" всупереч умовам п. 2.6 договору від 16.04.2002 № 36 ухилялось від перерахування грошової оцінки земельної ділянки, Рівненська міська рада вернулась до Господарського суду Рівненської області з позовом до Дочірнього підприємства "Укр-Петроль Плюс" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 16.04.2002 № 36, укладеного між Рівненською міською радою та ДП "Укр-Петроль Плюс", шляхом викладення його окремих пунктів в наступній редакції: "Пункт 2.2. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 123 632, 93 грн. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 2-17/12-1, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 січня 2011 року, 01 січня 2012 року, 01 січня 2013 року. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 130 181, 86 грн. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-17/15-1, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 січня 2014 року. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 162 597,14 грн. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-17/13-1, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 січня 2015 року. Пункт 3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01 січня 2011 року становить 2 060 548, 85 грн. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-17/12-1, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 січня 2011 року, 01 січня 2012 року, 01 січня 2013 року. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01 січня 2014 року становить 2 169 697,62 грн. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-17/15-1, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 січня 2014 року. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01 січня 2015 року становить 2 709 952,33 грн. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 02-17/13-1, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 січня 2015 року. Орендар зобов'язується вносити орендну плату за новими ставками з 01 січня 2011 року.".

Задовольняючи позовні вимоги в частині внесення змін до спірного договору щодо збільшення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, господарські суди попередніх інстанцій виходили з того, що запропонований позивачем розмір орендної плати за спірну земельну ділянку визначено у межах граничних розмірів такого платежу, передбачених статтею 288 Податкового кодексу України, і такі зміни умов договору зумовлені імперативними приписами чинного законодавства. Введення відповідачем з 28.05.2009 в експлуатацію автозаправної станції, розташованої на спірній земельній ділянці відповідно до умов договору від 16.04.2002 № 36 також є підставою для перегляду розміру орендної плати за вказану земельну ділянку. Відмовляючи у задоволенні позову в частині внесення змін у спірний договір щодо зобов'язання відповідача сплачувати орендну плату за новими ставками з 01 січня 2011 року, господарські суди першої та апеляційної інстанцій зазначили, що якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Крім того, вимога позивача про зобов'язання вносити орендну плату з 01.01.2011 спрямована на зміну ціни, передбаченої в договорі від 16.04.2002 № 36, після його виконання сторонами, що суперечить приписам ч. 3 ст. 632 Цивільного кодексу України.

Колегія суддів погоджується з такими доводами господарських судів, однак вважає, що висновки попередніх судових інстанцій про наявність підстав для задоволення позову в частині внесення змін до спірного договору щодо розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки в запропонованій позивачем редакції є передчасним та таким, що зроблено з порушенням процесуальних норм, що призвело до неповного з'ясування обставин, які мають суттєве значення для правильного вирішення даного спору по суті.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є, зокрема орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки; розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до п.п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Пунктом 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", зокрема, за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", зокрема, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Частиною 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Виходячи з аналізу зазначених законодавчих приписів, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмір встановлюється в договорі.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України визначено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Таким чином, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати, зокрема внаслідок зміни у встановленому порядку нормативної грошової оцінки землі є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Колегія суддів погоджується з висновками господарських судів попередніх інстанцій про безпідставність позовних вимог в частині встановлення обов'язку відповідача вносити орендну плату за зміненими ставками з 01.01.2011 з урахуванням приписів ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України.

Разом з тим, задовольняючи позов в частині внесення змін до спірного договору оренди щодо розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки, господарські суди попередніх інстанцій внесли вказані зміни у договір від 16.04.2002 № 36 на підставі запропонованих позивачем розрахунків за періоди починаючи з 01.01.2011.

Господарськими судами встановлено, що 04.07.2013 Рівненською міською радою прийнято рішення № 3122 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного", яким, зокрема, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки міста Рівного та введено в дію нову нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 01.01.2014. Попереднє рішення Рівненської міської ради від 28.12.2006 № 450 "Про затвердження технічної документації щодо визначення нормативної грошової оцінки земель міста Рівного" втратило чинність з дня введення в дію вказаного рішення № 3122.

Як зазначалося вище, підставою для перегляду розміру орендної плати є зміна розміру нормативної грошової оцінки землі, яка затверджується рішенням відповідних органів місцевого самоврядування у встановленому законом порядку, які в свою чергу є чинними та не скасованими.

З матеріалів справи вбачається, що звернувшись до господарського суду з позовом, Рівненська міська рада просила внести зміни до спірного договору оренди щодо розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки починаючи з 01.01.2011 на підставі відповідних розрахунків, зроблених виходячи з нормативної грошової оцінки землі, затвердженої рішенням Рівненської міської ради № 450 від 28.12.2006, яке згідно з рішенням Рівненської міської ради № 3122 від 04.07.2013 визнано таким, що втратило чинність. Таким чином, задовольняючи вищевказані позовні вимоги, господарські суди першої та апеляційної інстанцій не дослідили підстави та обгрунтованість запропонованих позивачем розрахунків орендної плати за період з 01.01.2011 по 01.01.2014.

Попередніми судовими інстанціями також не здійснено правового обгрунтування внесення змін до спірного договору щодо розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 2014 рік, при тому, що, як вбачається з матеріалів справи, судові рішення у даній справі приймалися господарськими судами у 2015 році. Вносячи вищевказані зміни, господарські суди обмежились посиланням на те, що внесення змін до спірного договору щодо розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки за попередні періоди лише відображає динаміку росту нормативної грошової оцінки земельної ділянки і орендної плати та жодним чином не встановлює обов'язку відповідача сплачувати орендну плату за новими ставками за 2011 - 2014 роки.

Такий висновок, на думку колегії суддів, не відповідає основній меті судочинства та принципу, закріпленого у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод відповідно до якого кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом (ст. 13 вказаної Конвенції). Так, колегія суддів зазначає, що судовий захист порушеного права чи інтересу повинен відповідати змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням тобто повинен бути ефективним. При цьому, в силу приписів ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Тобто внесення змін до договору за рішенням суду можливе лише на майбутнє, щодо правовідносин, які продовжують існувати між сторонами на момент розгляду справи. Господарські суди попередніх інстанцій не звернули увагу, що задоволення позовних вимог про внесення змін до спірного договору щодо розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки за періоди починаючи з 01.01.2011 по 01.01.2015 не спроможне відновити порушене право позивача, оскільки зазначені вимоги стосуються правовідносин сторін, що існували у минулому.

Крім того, господарськими судами першої та апеляційної інстанції залишено поза увагою п. 2.4 спірного договору відповідно до якого зміна грошової оцінки земельної ділянки та її індексація провадиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

Викладене свідчить про передчасність висновків господарських судів попередніх інстанцій, зроблених з неповним з'ясуванням обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення.

Оскільки в силу ст. ст. 111-5, 111-7 ГПК України у суду касаційної інстанції відсутні повноваження самостійно встановлювати обставини справи, так само як і оцінювати докази, колегія суддів зазначає про наявність підстав для скасування оскаржуваної постанови у даній справі з передачею справи на новий розгляд до суду апеляційної інстанції відповідно до ст. 111-9 ГПК України.

При цьому, під час нового розгляду справи господарському суду необхідно врахувати вищевикладені обставини, які стали підставою для скасування судових актів та передачі справи на новий розгляд, оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, виходячи з дійсного характеру правовідносин сторін.

За таких обставин колегія суддів вважає, що касаційна скарга Дочірнього підприємства "Укр-Петроль Плюс" ПП "Укр-Петроль" підлягає частковому задоволенню, а постанова Рівненського апеляційного господарського суду від 11.08.2015 та рішення Господарського суду Рівненського області від 26.05.2015 у справі № 918/304/15 - скасуванню з передачею справи на новий розгляд до Господарського суду Рівненської області.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Дочірнього підприємства "Укр-Петроль Плюс" ПП "Укр-Петроль" задовольнити частково.

Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 11.08.2015 у справі № 918/304/15 та рішення Господарського суду Рівненського області від 26.05.2015 у справі № 918/304/15 скасувати в частині задоволення позову. Справу в цій частині направити на новий розгляд до Господарського суду Рівненської області.

Головуючий суддя К.В. Грейц

Судді О.І. Поляк

О.М. Сибіга

logo